HABER DETAYI

Aralık 4, 2020 9:17 am

İşimi İnternette Nasıl Geliştiririm ?

İşimi İnternette Nasıl Geliştiririm ?

İşimi İnternette Nasıl Geliştiririm ?

İnternetin ömrümüzün her alanına bu kadar fazla girmesiyle birlikte müspet ve negatif güzergahları da birliktesi geldi. Biz müspet doğrultularına bakarak nasıl firmamız için yarar sağlayacağı üzerine konuşacağız azıcık.

 

Son yarıyıllarda her ölçekteki şirketten tutun da çalışmayan mesken annelerine kadar uzanan interneti kullanma yoğunluğu firmalar için de o değişmez suali akla getiriyor : İşimi internette nasıl geliştiririm ? Bu reelinde uzun vadeli ve tasarılama isteyen bir süreç lakin biz sizlerle çok fazla detaylara inmeden, olmazsa olmaz dediğimiz birtakım safhaları paylaşmak istiyoruz.

İşimi-İnternette-Nasil-Geliştiririm

Niyet Kitlenize Karar Verin

İnternette hizmetiniz ne olacak ? Eser mü satacaksınız, hizmet mi vereceksiniz ? Bu yol ayrımından sonra sizler için farklı yol haritaları çıkacaktır.

Ortada satacak bir mahsul varsa bunun için değişik, sunulacak bir hizmet varsa da bunun için değişik yollar seçim ediliyor. Kullanacağınız toplumsal ağlardan, oluşturacağınız web sitesine kadar tüm alanlarda bir niyet kitleniz ve daha ehemmiyetlisi bir amacınız olmalı.

 

Kurumsal Profesyonel Bir Kimlik Edinin

Ulaşmak istediğiniz kitlenizi tanımladıktan sonra işinizi geliştirmeye devam etmek istiyorsanız çok detaylı olmasa dahi bir kurumsal profesyonel kimliğinizin olması gerekiyor. Bu kurum sal kimlik çalışmaları kartivizitten antetli kağıda, zarflardan kalemlere kadar bir çok değişik reklam eserlerini kapsayabilir. Siz size en uygun olana karar vermelisiniz. Biz bu kimliğin varolduğunu farzederek yola devam edelim.

 

Web Siteniz Olsun

Web sitenizin nasıl olacağı yukarıyada belirttiğimiz niyet ve niyet kitlenize nazaran tasarlanmalı. Ortada şayet bir mahsul ve satılacak eser varsa bu mahsulü alıcıların ağır olduğu yerlere nasıl taşırım sualinin cevabını bulmanız gerekiyor. Bu konuda kısa bir bilgi verelim.

 

E ticarette satışın temelde iki adabı var. Ya alıcınız size kar ya da siz alıcınıza gidersiniz. Reelinde gerçek ticarette de gidişat çabucak hemen böyledir. Bu sebeple mahsul satışı yapmayı düşünüyorsanız bir e-ticaret sitesi sahibi olmanız gerekebilir ancak sadece bu kâfi değil. Alıcılarınızın size geleceği alanı oluşturduktan sonra sizin de alıcının ayağına gitmeniz gerekiyor. Bu sebeple pazaryerlerini mutlaka kullanın.

 

Eğer bir hizmet sunuyorsanız bunun için ise düzgün optimize edilmiş bir websitesi ve aralıksız takip edilen reklamlar ana yatırımlarınız ortasında yer almalıdır. Google haritarlarda firma kaydınızın olması da mahallî manada bulunabilirlik için epeyce ehemmiyetli. Bu detaylı netlikle sıçramayın.

 

İster kurumsal profesyonel kimliğiniz olsun ister e-ticaret, web siteniz muhakkak taşınabilir ve tablette çalışır olmalı.

 

Sosyal Ağlarda Bulunun

Tabi ki toplumsal ağı unutmamak gerekiyor. Potansiyel satış kitleniz ne olursa olsun mutlaka toplumsal ağlarla bulunmanız gerekiyor.

Firmanız için yanlışsız bir biçimde yapılandırılmış bir toplumsal sayfayı çok geçmeden yayına alın. Bunu yaparken de tek bir toplumsal platformla hudutlu kalmamanızı öneriyorum. En yaygın kullanılan toplumsal ağların Facebook, Instagram, Twitter ve Linkedin olduğunu da belirtmek isteriz.

 

Blog Kullanın

Bir çok firmanın önemsemediği ehemmiyetli konulardan bir tanesi bu. Firmalar web sitesi oluştururken sırf hizmet ya da mahsul(Ürün) odaklı oldukları için kesinlikle bir noktadan sonra kendilerini yinelemekten kurtulamıyorlar.

 

Blog yani yazılı içerik ( bu okumuş yazı olduğunuz bir Blog örneğidir) kullanımı hem bilgi paylaşımı hem de ziyaretçi kitlenizin değişikliği için ehemmiyetli. Bölümünüzle ilgili bilgileri beşerlerle paylaşmaktan çekinmeyin. Çünkü siz nitekim gerçek ve doyurucu bilgi sunduğunuzda bunun karşılığını hem ziyaretçilerinizden hem de arama motorlarından aşırısıyla alabilirsiniz.

 

Bu hususları vakte yayarak ve dikkatlice uyguladığınızda işinizi internette nasıl geliştireceğinizle ilgili yeni fikirleri kendinizin bulduğunu göreceksiniz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.