HABER DETAYI

Aralık 2, 2020 1:23 pm

E-Ticaret Püf Noktaları Nedir ?

E-Ticaret Püf Noktaları Nedir ?

E-Ticaret Püf Noktaları Nedir ?

Her geçen sene internet kullanımının çoğalmasıyla bir arada mağazaya gidip alışveriş yapmaktansa, konutunuzda  oturup kendi bilgisayarından yahut telefonundan alışveriş yapan insanların sayısı da aralıksız çoğalıyor. 2015 yılında %31 gelişen e-ticaret dalının 2016 da %30 gelişerek yıllık 31 milyar liralık bir hacme erişmesi bekleniyor. Öteki Bir Deyişle şu an kendi e-ticaret sitenizi kurmak için en yeterli vakit.

 

E-ticaret sitesi kurmak kulağa çok büyük bir atılımmış üzere gelebilir ancak sandığınız kadar güç değil. Bu yazıda kendi e-ticaret sitenizi kurabilmeniz için gereken birtakım adımlara ve lüzumunuz olan vasıtalara ışık yakalayacağım.

Lüzumunuz olan tek şey kendinizi buna adamanız, azıcık sabır ve bilme isteği.

 

Adım 1 – Bir Kesim ve Mahsul(Ürün) Bulun

 

Kimilerine nazaran bu adım en güç olanıdır ve insanın başını ağrıtır. E-ticaret sitenizin galibiyetli olup olmamasında yanlışsız bir mahsul seçmenin büyük etkisi vardır. Pekala piyasada milyonlarca farklı mahsul varken hangisini seçeceğinize nasıl karar vereceksiniz?

 

Sektör ve mahsul ve eserlerin tercihi yaparken düşünmeniz gereken birkaç şey var.

 

Maliyet

Ürünlerin maliyeti nedir? Şayet çok düşük bir maliyetse size beğenilen bir hasılat sağlayabilmesi güç olur. Şayet maliyet fazla yüksekse 1000 TL ve üzeri alıcıların mahsulü satın almadan önce biriyle telefon görüşmesi yahut canlı sohbet yapmak istemesi mümkündür.

 

Bu ekstra hizmet için çoktan vakit ve tüketme yapmanız gerekir ancak masrafının 10 katını da çıkarırsınız. Bir Oldukça beşere nazaran 100- 200 liraya kadar bir maliyet mantıklı olarak kabul ediliyor. Çünkü birçok şahıs bu maliyet aralığında bir online alışveriş yaparken kararsız etmiyor.

 

Kar payını belirlemek

Satış başına size düşen pay ne kadar? İnternet üzerinden satılan mahsullerin birçoklarının kar marjı takribî yüzde 30-35 iken kesime nazaran büyük değişiklikler gösterebiliyor. Misalin telefon aksesuarları çoklukla yüzde 200 ve daha fazla kar sağlarken, elektronik mahsullerin kar marjı çok daha azdır. Bir mahsule karar vermeden önce kar marjlarıyla alakalı bilgi sahibi olun. Bunun için çoklukla üreticiyle direkt ilgi kurmak yahut bir distribütörle uyuşmak gerekir buna 2. adımda değineceğiz.

 

Ürün ve hizmete erişmek ne kadar kolay

Bu mahsulü mahallî olarak satın almak mümkün mi? Çok genel konuşursak şayet bir eser  mahallî marketlerde satılmıyorsa onun online satışını yapmak daha kolay olur. Neden mi? Nedeni epey kolay. Çünkü beşerler, bir şeyi yakınlarda bir yerden satın alamazlarsa o eseri satın almak için interneti seçim etmek zorunda kalırlar.

 

3D printerlar satmak için bir internet sitesi kurmamın nedenlerinden biri de şimdi dükkanlarda 3D printer satılmaya başlamamasıdır.

 

Nakliye ebadı

Kargolanacak eserlerin ebadı ve tartısı ne kadar? Büyük ve ağır mahsullerin nakliye sarfiyatı de yüksek olur ve bu gidişat satışları negatif etkiler.

Alıcıların birden fazla yalnızca fiyatsız teslimat istemez, zati bu hizmeti sağlıyor olmanızı beklerler. Bu hızdan kargo fiyatı yüksek yakalayan bir mahsul satmak kolay olmayabilir. Online perakende satışçıların birçok bunun altından şu biçimde kalkıyor; kargo fiyatını maliyetin üstüne ek ediyor ve fiyatı yükseltiyorlar, böylelikle ” kargo ücretsizdir” diye sunabiliyorlar. Tekrar de küçük ebatlı olan ve teslimat masrafları yüksek olmayan mahsuller satmanız daha mantıklı olabilir.

 

Ürünün talep görüyor mu ? Müşteri eseri arıyor mu ?

Bu bölüm ne kadar ilginize sürüklüyor? Bu son unsur genelde gözden kaçar lakin kazanmanın temel göstergelerinden birisidir. Bir e-ticaret sitesi kurup geliştirirken tipik maniler ve hayal kırıklıkları ile karşılaşırsınız. Bölüme dinlenen istek bu türlü vakitlerde size büyük motivasyon sağlayabilir ve zahmetlerin üstesinden gelmenizde takviyeci olur.

 

Hobileriniz neler? Ne yaparken eğleniyorsunuz? Bahçe işleri yapmaktan mı beğeniyorsunuz?

 

Harika! Öyleyse bahçecilikle alakalı alet edevat, tohum vs. satılan bir e-ticaret sitesi kurun.

 

Adım 2 – Çok düzgün mahsuller tedarik edebileciğiniz üreticiler bulun

 

Satmak istediğiniz mahsullere(Ürünlere) karar verdiğinize nazaran eseri alacağınız, üreticiler bulmaya geldi. Bu konuda dikkat faktörüz gereken en ehemmiyetli şey satacağınız mahsulleri dolaysız olarak üreticiden temin faktörüzdür. Lakin bu biçimde alıcılarınıza uygun ve rekabetçi bir maliyet sunabilirsiniz. Türk mahsullerini yurtdışına satabileceğiniz üzere yurtdışından mahsul getirip Türkiye’de de satabilirsiniz.

 

Adım 3 – Websitesi kurun

 

Satacağınız mahsuller(urunler) belirlendi ve başınızda yol haritası oluşmaya başladı, pekala ya artık sırada ne var?

 

Websitesi kurup işletmek.

E-ticaret platformu sitenizin (Urun)mahsuller, kategoriler, satın alma ve gereken değişik tam fonksiyonlarına idarer. Düzinelerce e-ticaret platformu var ve genel olarak hepsi eş özellikler ve fonksiyonlara sahip. Bir platform seçmek birçok teşebbüsçü için büyük bir uğraşı olabilir. Benim teklifim ”Hazır ol, nişan al, ve vur” anlayışıyla yola çıkmanız ve saatlerinizi araştırma yapıp çeşitli platformları test ederek heba etmek yerine, rastgele birine karar verip işe koyulmanızdır.

 

 

 

Bir Web Sitesinin Temel Taşları;

Dükkan büyüklüğü : Hosting (İnternette yer alma)

Tabelanız: Domaininizdir. (www.dükkanınismi.com)

İşyeri konseptiniz: Temanız.  (Web sitenizin görünen yüzündeki her şey)

İşyeri güvenliği: SSL Sertifikası (Bu sertifika olunca siteniz inançlı olur)

İşyeri Logonuz: Firmanızın web sitedeki amblemi

 

Yukarıda belirttiğimiz sadeleştirilmiş sözlerin karşılığını anladığınızda, web site için gerekli temel bilgileri öğrenmiş olursunuz.

 

E-ticaret bölümünde satışları artırmak için ipuçları

 

Sitenizin dizaynına büyük önemseyin. Websiteniz, sitenize gelen her potansiyel alıcının satın alma tavrını direkt etkilemektedir.

Sitenizi taşınabilir geçimli hale getirin. Alıcı trafiğinizin takribî %60’ı taşınabilir üzerinden gelecektir. Bu oranın gelecek yıllarda daha da çoğalması beklenmektedir.

Sitenizi aralıksız olarak aktüel yakalamaya çalışın. Yeni mahsuller ek edin ya da websitenize uygun içerikler yayınlayın. İşinizle alakası olmayan görüntü, yazıları paylaşmanız itibar algısını düşürür ve Google algoritmasını yanıltır.

 

Sattığınız mahsullerin fotoğraflarının yüksek nitelikli olmasına itina gösterin.Alıcıların ne aldıklarını çok net ve farklı açılardan görebilmelerini sağlayın.

 

Facebook, twitter, instagram üzere toplumsal medya platformlarını aktif olarak kullanın

 

Buralarda karşılaşmalar, çekilişler ve kampayalar tertip ederek daha çok şahsa erişin.

Alıcıların satın aldığı mahsullere(Urunlere) yorum yapabilmesine ve puan verebilmesine imkân tanıyın. İnsanların bir mahsulü satın almalarını etkileyen etkenlerin başında, mahsulü daha önce satın alan ve kullanan şahısların yorumları ve değerlendirmeleri bulunur.

İnsanların size basitlikle erişebilmesini sağlayın. Websitenizde alıcı hizmetleri sayfası muhakkak bulunsun.

 

Alıcılarınıza minik süprizler yapın

Mahsulleri yollarken yanında minik bir şekerleme de yollamanız alıcılarınız üzerinde büyük bir etki vazgeçebilir.

Bir mahsul satın alan alıcıya o mahsulle alakalı bitirici mahsul nasihatlerinde bulunun.

Peki ya artık sırada ne var? Artık harekete geçme ve bildiğiniz şeyleri uygulama vakti.

Bu yeni bilgilerle ve muvaffak olma isteğiyle donanmış olarak, kendi e-ticaret sitenizi kurmak için gereken her şeye sahipsiniz. Unutmayın, internetteki rekabet her sene daha da gelişiyor. Şu an, işe koyulmak ve e-ticaret dünyasına adım atmak için en âlâ vakit.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.